Často kladené dotazy

Snažila jsem se otázky uspořádat nějak logicky za sebe. Nově vložené otázky budou označené.

Odkud a kdy králíčka koupit?

Možnost pořídit si králíčka máme několik - zverimex, chovatelské trhy, adopce nechtěných ušáků ze záchranných spolků a dočasných péčí, výstavy a přímo u chovatele doma. Můžeme využít i služby zaslání králíčka zvířecím kurýrem, který je pro přepravu zvířat schválený.

Osobně nedoporučuji kupovat zvířata ve zverimexech! Prodavači jsou školeni na to prodat (co nejvíce a za každou cenu) a neumí podat relevantní informace! Velmi často prodávají mláďata velmi mladé a brzo odstavené a nepoznají ani pohlaví. Viz text níže.

Na chovatelských trzích můžete narazit na různé chovatele. Ty, co chovají pro svou radost, ale i množírny, které produkují velké množství mláďat a "přebytky" prodávají na trzích. V Ostravě to jsou např. Faunatrhy pořádané na Černé louce.

Mezi časté křížence ve zverimexech a množírnách jsou králíčci pocházející jak z beránků, tak z krátkouchých plemen. Jak berani, tak králíci se stojící mi ušima mají rozdílný tvar lebky a jejich kříženci velmi často trpí na onemocnění chrupu, které nezřídka vede k jejich brzkému úhynu. Pokud si vy nebo prodávající nejste 100 % jistí původem králíka, nekupujte mladého králíčka. V opačném případě počítejte s pravděpodobnými vyššími výdaji kvůli pravidelným návštěvám veterináře.

V ČR jsou momentálně dva oficiální spolky pomáhající nechtěným a vyhozeným králíčkům a to Králíci a hlodavci v nouzi a Šťastné uši a jejich druhá šance (odkaz je na jejich Facebookovou skupinu). Dočasných péčí je po republice taky pár.

Na výstavě nebo u chovatele doma máte největší šanci na zdravého králíčka, který byl opečovávaný. Chovatele se registrují do tzv základních organizací (ZO), ty se sdružují do větších a větších, až po Český svaz chovatelů https://www.cschdz.eu/ . V chovu králíků neexistují chovatelské stanice s výjimkou chovatelů věnujících se králičímu hopu! Pokud vám někdo tvrdí, že je chovatelská stanice a nedělá králičí hop, tak lže!

U chovatele můžete koupit mladé i starší králíčky vhodné i nevhodné pro další chov. Drtivá většina mláďat je do 9. týdne věku tetována v obou uších. Výjimkou jsou králíčci, kteří výrazně neodpovídají standardu plemene a tudíž nejsou vhodní pro další chov a ne vždy takovéhle ušáky nechají chovatele tetovat.

V době odběru by měl mít králíček minimálně 9. týdnů, měl by být už očkovaný proti moru 1 a myxomatóze. Velmi doporučuji i očkování proti moru 2. Tetovaní králíčci sebou dostanou i rodokmen. Nejsem zastáncem preventivního podávání antikokcidik. Léčím, až když mám důvod.

Výpis předků a jiné dokumenty nejsou rodokmenem králíčka a je to výmysl chovatelů, kteří nejsou členi  v ZO.

Jak velký bude můj králíček?

Pokud kupujete od chovatele, víte, jak velký králíček bude i díky velikosti rodičů. Obecně zakrslé plemena mají hmotnost od 1-1,3 kg, zakrslí berani 1,5-1,9 kg, malá plemena okolo 2-3 kg , střední plemena 3,25 - 4,5 kg, velká plemena 5-10 kg. U velkých plemen je rozptyl hmotnosti díky rozdílnosti plemen veliká. Existují poté krátkosrstá plemena, kam se řadí rexi a ti mají cca 3-4,5 kg, malí rexi kolem 2-2,5 kg, zakrslí rexíci kolem 1,1-1,4 kg a zakrslý rex beran kolem 1,5-1,9 kg.

Dá se odhadnout povaha králíčka?

Povaha je formována nejen prostředím, ve kterém králíček vyrůstá, ale i genetickou výbavou od rodičů.  I napříč plemeny můžeme částečně říct, jakou povahu králíček bude mít. Ze svých zakrslých můžu říct, že hermelíni modroocí jsou povětšinou umazlené zlatíčka, zatímco zakrslí třísloví černí jsou divoši, spíše na koukání než mazlení.

Jak správně krmit králíčka?

Senem. A hlavně senem. Seno by mělo být 85 % jeho krmné dávky každý den, 7 dní v týdnu. Na drobnou přilepšenou může dostat bylinky čerstvé i sušené, ovoce a zeleninu. Spolu s granulemi by toto nemělo přesáhnout 15 % jeho krmné dávky. V praxi to znamená, že pro dospělého  zakrslého králíčka max 2 polévkové lžíce denně. U činčil už jedna čajová lžíce denně je maximum. Více znamená problémy se zuby. U králíčků je to velmi podobné. Králík je přizpůsobený na příjem bílkovin, ne na příjem sacharidů, kterých jsou plné granule, dobrotky a ovoce se zeleninou. Cukry králík trávit neumí a proto má potom zažívací potíže.

Králíci si příjmem sena brousí zuby o sebe. Toto nenahradíte žádnými senovými peletkami a ani ničím jiným. Úplně nesmyslné je podávání tvrdého pečiva, minerálních kamenů a různých pamlsků lepených cukrem a medem. Osobně doporučuji vyvarovat se i pamlskům ve formě plněných polštářků, kdy střed je tekutý.

Seno lze částečně nahradit čerstvou trávou, zejména v létě. Pokud na ni váš králíček není zvyklý, může z toho mít zažívací potíže.

Úplný nesmysl je častá rada - do půl roku věku nechat neomezený přístup ke granulím! Pojídání velkého množství granulí vede k obezitě, k rozmlsání králíka, který pak nechce přijímat seno a k velkým zdravotním potížím. Ano, mladí králíčci potřebují vyšší příjem energie, aby dobře rostli a vyvíjeli se. Určitě ne ovšem neomezený přístup ke granulím. Proto i mladým králíčkům dávku granulí odměřujte.

Krmit směskou obilovin nebo granulemi?

Granulemi. Ze směsky si králíček vybírá většinou slunečnici a kukuřici, protože ty jsou nejchutnější. Zbytek pak nechá, majitel obsah vyhodí, nasype znovu a tak to jde pořád dokola. V případě granulí je každá granule stejná a nemůže si tedy vybírat, co mu chutná více.

Nejlepší je vybrat kvalitní bezobilné granule, pokud to je ve vašich možnostech. Granule jsou v krmné dávce v minoritním zastoupení a pouze na přilepšenou.

Proč chovatelé krmí obilnými granulemi?

Protože krmit bezobilně, tak se nedoplatí a králíčci stojí minimálně trojnásobek prodejní ceny. Jednoduchá odpověď. Žádný chovatel nemá pouze pár králíčků. Většinou přikupuje nová chovná zvířata a věnuje tomu veškerou svou lásku a péči. Chovatele masných plemen krmí dokonce většinou jen ovsem/ječmenem případně dle svých zkušeností přihazují jiné obliloviny. Jiní chovatelé vyhledávají firmu Berkel nebo Mifumu.
Kdyby měli krmit Versele Laga complete cuni adult, nedoplatí se. Navíc všichni chovatelé ví, že granule či obiloviny jsou pouze doplňkem stravy. Základem je krmit senem.

Věděli jste o trávicích problémech strakatých králíků?

U strakatých králíčků je potřeba dávat si pozor na možné zažívací potíže, které mají geneticky navázané na gen strakatosti. Zvýšené riziko je u všech strakáčů, kde převažuje bílá barva srsti. Na hlavě (nose) místo typického motýlka mají pihy různé velikosti. Tito králíčci častěji trpí na zpomalenou peristaltiku střev a díky tomu bývají častější pacienty veterinárních ordinací.

Kdy začít dokrmovat?

Tohle je velmi palčivá otázka. Na internetu se v mnoha skupinách dočtete, že okamžitě, jakmile králíček přestane jíst. Ovšem takhle jednoduché to není. Nedokrmujte, pokud si nejste 100% jistí, co vašeho králíčka trápí a zejména pokud nemá z druhé strany výdej bobků. Zkrátka bez výdeje nemůže být příjem. Ve snaze dokrmovat aspoň trošku co dvě hodiny můžete vašemu králíčkovi zdravotní stav ještě zhoršit. Žaludek není nekonečný a pokud jej přeplníte, ztratí svou vyprazdňovací funkci.

Bohužel přístup k zastavenému trávení není jen tak jednoduchý - není to o tom nakrmit králíčka a ono se to rozjede. Musí se mu ve většině případů pomoci léky, minimálně těmi od bolesti. Bývá to začarovaný kruh: bříško bolí - přestanu jíst - množí se bakterie a začíná se tvořit plyn - bolí to ještě více - majitel/ka mi rve do tlamičky něco, co momentálně vůbec nechci - je mi ještě hůře.

Proto jako první pomoc při zástavě příjmu bobků i krmiva zkuste podat lék od bolesti ve správné dávce. Pokud ani ten nepomůže, je nutné vyhledat odbornou veterinární pomoc.

Co by nemělo chybět v domácí lékárničce pro králíčka?

Tento dotaz je velmi častý a je na něj obtížné odpovědět. Z volně prodejných přípravků můžu doporučit Rodicare Acut, Rodicare hairball a k případnému dokrmení tekuté seno - za mě je lepší Recovery od Supreme Selective. Ti mají i super dokrmovací stříkačku.

Pokud měl už váš králíček problém se zažíváním nebo dokonce je i po chirurgickém zásahu na trávicí soustavě, je dobré mít doma i meloxicam sirup od bolesti. Někteří pacienti by měli mít doma i jako první pomoc itoprid - tabletky, které napomáhají střevní kinetice. Ovšem pozor! Musíte si být vždy jisti, že králíček nemá zažívání ucpané, jinak mu tímto lékem velmi uškodíte. Bude lepší, když jeho podání zkonzultujete se svým lékařem.

Za mě ještě výborným pomocníkem jsou diagnostické proužky na moč. Králíčci mají pH moči 8. Jakmile začne klesat, víte, že stav vašeho ušáka trvá minimálně 24 hodin. Pokud je už okolo 6, trvá více jak 48 hodin. Jestli se barva čtverečku s pH nezmění a zůstává na čísle 5, je králíček téměř nezachránitelný i přes okamžitou veterinární pomoc. Jeho metabolismus je už v negativní energetické bilanci příliš dlouho a bez intenzivní lékařské péče se neobejde. I tak tyto stavy většinou dopadají velmi špatně.

Kastrace ano nebo ne?

Krátká odpověď je ANO. U samic ANO, vždy. U samců, pokud jsou hodní, není nutné. Proč kastrovat je kvůli zklidnění hormonů a tím pádem i výpadů proti majiteli, ustálení povahy a  u samic zejména k vyhnutí se zdravotním potížím. Každá nekastrovaná samice bude mít časem gynekologické potíže. Není otázka jestli, ale kdy. Případné březosti na budoucí onkologické onemocnění dělohy nemají vliv. Adenokarcinom dělohy u králíků velmi rád metastazuje v plicích.

Za sebe doporučuji tedy vykastrovat i samice, které již do chovu nezasáhnou.

U samce, pokud nemá hormonální výlevy, neobčůrává všechno kolem sebe, nesnaží se nakrýt vše, co i vzdáleně připomíná králíka, není v mládí kastrace nutná. Nicméně na stáří se často objevují tumory varlat, takže k ní nejspíše taky dojde.

Kdy kastrovat?

Samičky je možné kastrovat od 4. měsíců věku, ideální je od 5-6. měsíce. Samce od 10. týdnů věku. Podmínkou u samce jsou sestouplé varlata v šourku. Obvykle ke kastraci samců dochází rovněž okolo půl roku.

Samce s nesestouplými varlaty lze rovněž odstranit. Zákrok je mnohem náročnější, delší a rizika takového zákroku převyšují benefity.

Je možné ošetřit králíčky kvalitně i doma?

Bohužel toto možné není. Ve většině případů si potřebujeme udělat alespoň rentgenový snímek, který by doplnil vaši anamnézu (co králíčkovi je) a naše klinické vyšetření a už nás nasměroval na následující kroky léčení.

Králíčci Miripaws - jsme členy ČSCH od roku 2022
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky